Opera

Opera

Opera

Dlaczego opera? Opera pobudza myślenie, rozwija komunikatywność, zachęca do rozmowy. Często porusza codzienne pytania i wyzwania. I stawia też takie bez odpowiedzi – skierowane wyłącznie do naszej wyobraźni. Poza tym każdy spektakl jest niepowtarzalny, bo przecież jest żywy.

Część ludzi chciałaby nawet przyjść do opery, ale czują się tam nieswojo, jakby nie na swoim terenie, te przestrzenie budzą w nich coś w rodzaju agorafobii. Nie wiedzą, czy są odpowiednio ubrani, wyobrażają sobie, że inni ich bacznie i krytycznie obserwują – to poczucie jest bardzo częste wśród ludzi, którzy za często nie przebywają w takich miejscach.

Co innego, gdy ta opera przenosi się w neutralne miejsce, na przykład na Stadion Olimpijski, a teatr wyjeżdża na ulice i można obejrzeć spektakl w przerwie niedzielnego spaceru. Producenci nie powinni czekać, aż widz do nich przyjdzie, tylko powinni go szukać sami. W parku, w galerii czy na basenie. Czasem wystarczy raz przełamać barierę swobody i uprzedzeń przed kulturą wysoką a wtedy zatrzyma się widza na dłużej.

Artykuł dzięki: